I have put on 11 kilos in 4 months… Lucky me.

 

In the last couple of months running has begun much harder. Suddenly it became much harder to run up a hill or up a staircase. I couldn’t quite figure out what has happened to me. Yup, I have been running much less (only about 20-30k a week instead of 50-60k) but I have been running regularly.

 

All my trousers and t-shirts are much tighter and I’m not feeling great in my own body. Could it be connected?

And then it “clicked”…

I digged out a scale and stood on it… 79 kilos! I have managed to put on 11 kilos in 4 months!

 

11 kilos_tabor les

 

No wonder that running has become so much harder.

No wonder I have been feeling more tired than before.

No wonder that all of my clothes are tight and I am feeling strange in my body.

 

11 kilos_yoga

 

What happened? I guess a mixture of things. But I mainly blame my head. I always do that, do you too?

Ever since November when the worry about my thyroid and possible cancer started (more about this HERE) my head wasn’t in the right place. In December I was advent running (it was brilliant, I loved it and wrote about it HERE), in January I was conquering the Dopey Challenge in Florida (you can have a read through HERE) but the “what if I have cancer” thought was in the back of my mind at all times. When I got back home to Prague after my adventures, I was waiting and preparing for my thyroid operation (read: eating a lot) and running around the doctors (read: eating some more). And then, a week before the op, I was recommended to a new doctor who called the operation off, for now. It is brilliant news but still no one really knows what is my thyroid doing and why it is doing what it is doing and how it actually effects in my body.

 

I am, same as loads of other people, terrible when it comes dealing with ambiguity and stress. What do I do when I am stressed and need to deal with uncertain things? I eat. The more chocolate is involved, the better. Of course. And I am sure I am not the only one.

I have also been told that my “hunger for chocolate” could be caused by the funky thyroid but who knows…

 

11 kilos_tabor

 

I had loads of running plans for this spring. One of them was that I will run Prague Marathon under 4 hours… Clearly, with the marathon being in May, this is not going to happen. I still can’t wait to run Prague Marathon but I will take my time running it and I will not care how long it takes me. And the “under 4 hours marathon” plan I will move till autumn. I have already started looking for “suitable” races in autumn. Any tips which autumn marathon is good fun?

 

What now?

 

Well, clearly, I should loose some weight. But since I always blame my head… I think I will start with my head. I need to zoom out from my “thyroid thing” and zoom in back to me… back to Babeta.

 

I have also started running with Karel again. Do you remember my running coach Karel? When I told him I put on 11 kilos in 4 months, he almost laughed his head off. He also told me that it will be gone in no time and that I should be looking forward to loads of slow long “fat eating” runs. So we shall see.

I also signed up for a morning yoga course, starting middle of May, because I need to get more flexible and more “tuned in” with my body.

And I promised myself to take more time to regenerate! Something I have always been rubbish at.

 

That’s the plan!

 

11 kilos_bridge

 

And why did I decide to write about this all? Because I know I’m not alone struggling with gaining weigh, overcoming unexpected health issues and not being “100% happy” all the time. This is the REAL life. Never perfect. Never as planned. Full of ambiguity. Full of surprises.

 

So if you are struggling with the same issues right now… you are NOT alone!

 

I have just finished a brilliant book by psychologist Elisabeth Kübler Ross who says, amongst loads of other stuff, that all things which happen to us, are not coincidences but blessings from which we can learn. This applies to BIG things (thinking that you may have cancer) but also to the little things (gaining 11 kilos in 4 months).

And I believe that, ultimately, the more obstacles we have to overcome, the more we grow and the “better” people we become.

 

11 kilos_elisabeth

 

Onwards and upwards.

As always.

 

 

 

 

Do you have similar experience/s?

How the heck did you loose the weight J ?

And what about you, stress and ambiguity. How do you manage?

 

 

P.S. If you were to read just one book in your life, then read The Tunnel and The Light from E. Kübler Ross!

 

P.P.S. If you see me eating biscuits and chocolate – tell me to stop!

 

P.P.P.S. Actually, if you see me eating biscuits and chocolate – run away because I could end up eating you too! J

 

26 Comments »

 1. I feel your pain. I got a running injury in September 2014 and also started a new job the same month. Since then I gain 1 kilo per month and I can’t make it stop. You do the math …I weight wonderful 101 kg :/ Luckily I am back to running but it is so hard! Even 5k is a struggle and I am a f…ing marathoner. You might remember me from Garmin, I used to run with Babeta, the dog. She got very lazy since I could not run with her for so long…

  Like

  • A sakra!! 101? Jsi ÚŽASNÁ, ze běháš!!!

   Pojď někdy behat se mnou!! Ve dvou a více se to táhne vždycky lip! Nejsem sice pes, ale Babeta jsem taky, zejo :)

   Like

   • Jo, a ještě ke všemu jediné boty ve kterých teď můžu běhat jsou Fivefingers :) Kdyby ses chtěla někdy proběhnout v Kunraťáku, tak bych si konečně splnila sen napsat si pak na Garmin “výběh s Babetou a Babetou” :D Ale jinak jsem pro i kdekoliv jinde :)

    Like

 2. Babetko skvely clanek. Vazim si Tve uprimnosti a taky tvoji vytrvalosti! Drzim palce at jsi hlavne zdrava a citis se dobre, vse ostatni se uz pak taky srovna ;-) Doufam, ze Ti ranni joga udela dobre – dej vedet, jak to jde ;-) Pa Barca

  Liked by 1 person

 3. Same same but different here… U mě to je kombinace lenosti, někdy až brutální únavy z toho vedra, stopky kvůli tomu kolenu a potřeby mít buď skvělou disciplínu, nebo žádnou (takže teď nemám žádnou…). No a ochutnávání všeho možnýho, a měsíc vykrmování ve vietnamu se taky podepsal… Před pár dny jsem zjistila, že jedny kraťasy už skoro neobleču, což je blbý, když má člověk s sebou troje:))) tak jsem zatím srovnala jídlo, a běhat začínám po návratu zase a už se moc těším. Do tý doby to třeba půjde aspoň malinko dolů (ráda bych mohla nosit všechno oblečení:)))

  Like

 4. I love EKR. Fantastic books & insights. Also I hate those times when my body doesn’t feel my own. And come to MN and run the Twin Cities Marathon in October!

  Like

 5. Super plán! Nejlepší je přebít to, co nám nedělá dobře, tím, co nám dobře dělá :-) A co nás navíc baví!
  Taky jsem za poslední dobu přibrala (jen 4 kila, ale já to cítím velmi rychle :-)), ale u mě to byl spíš vzdor. Nikdy bych váhu nepřetáhla přes 60. Tentokrát jsem si říkala, že mi je to prostě ukradený :-) Ale minulý týden jsem se rozhodla, že už mi to stačí :-) Tak je jaro, ne?
  Jo, jo, někdy ten život není žádná procházka, ale pořádná fuška (ale jako maratónská běžkyně jsi musela už přece překonávat fůru krizí ne? Jak jsi to dělala?? :-)). Já v březnu řešila jednoho mého velmi dobrého známého – operace srdce. Kupodivu jsem moc nešílela :-) Prostě věřím, že všechno dopadne dobře. A mimochodem, tématem březnového magazínu Aves, který u sebe na blogu píšu, bude právě smrt. Ale pšt, to chci odhalit jen těm, kteří četli ten únorový :-))

  Like

 6. I have been there as well. I found it doesn’t really matter how much I run when I’m also eating a ton of food a day… I started being careful with what I ate and slowly I got (more or less :p) back to my normal. No crazy diets just a little bit of everything in moderate amounts (MODERATE is the word!). I still eat chocolate cake but not everyday.
  Stress actually plays a big role in your appetite, so try to distract your stomach with other kinds of happiness ;)
  I hope all turns out well for you.

  Like

 7. Ahoj, jsi skvělá, moc hezký článek. Taky jsem zajídač smutku a stresu, takže ti naprosto rozumím. Když minulý rok zemřel táta, snědla jsem během ledna asi tak tunu čokolády. To stejný, když jsem byla s Viktorkem na operaci ledviny, seděla jsem týden vedle jeho postýlky, jedla cukroví a chodila do automatu pro kafe. Vždycky až jsem se trochu uklidnila, neměla jsem potřebu tolik jíst a kila šly zase dolů. Držím pěsti! A doufám, že se už někdy potkáme a dáme si ten čokoládový dort spolu :-)

  Like

 8. I’ve had ongoing thyroid problems – not serious, but it does seem to get affected by stress, getting sick and when I overwork my body. I’ve put on about 10kg in 6 months. It’s very hard to budge as my thyroid flares up when I over-exercise or try to diet! :) I can only just plod along getting regular exercise and trying to replace high calorie bad foods with food higher in nutrition but with fewer calories. It’s a constant battle! Years ago I could eat what I wanted and I would stay thin. Not now. I sympathise with your thyroid issues. It’s a weird thing. There is a thyroid healthy diet that people recommend. Apparently there are certain foods that are worse for the thyroid – caffeine and soy tends to be bad for many people with thyroid problems. Perhaps you could google the topic and see if there are certain foods that you can try and avoid to see if it helps? Best wishes! I’m glad it’s not cancer! :)

  Like

 9. A napadá mě, jak to máš vlastně s regenerací? Když toho naběháš tolik a tolik (si ani nedokážu představit, že bych to nachodila :-)). Teď jsme právě řešili s jedním mým orlím čchi kungovým studentem, že ho při cvičení strašlivě bolí nohy… a poté, co jsem si o víkendu zasprintovala s dcerou, jsem pochopila proč. On běhá 5x týdně nějakých 8 km. Tak si říkám, jestli třeba nezapomíná na nějakou regeneračku… :-)) Když pak člověk není schopný hodinu a čtvrt stát na místě, aniž by dostával křeče do noh, jestli není někde něco špatně???

  Like

  • Mnóóó! Tak regene je zaklad vseho. Odpocivat a “davat telu zpet” jde fakt dulezity! Ja se snazim chodit aspon jednou tydne do sauny a aspon jednou za mesic na sportovni masaz. (Ted zrovna chodim kazdy tyden, protoze me nejak poboliva lytko.)

   A je to fakt zatracene dulezity… protoze telo si musi odpocinout. Takze, jestli ten tvuj studentik ma krece do nohou, tak by to mohlo byt tim, ze jenom z tela “bere”, ale nic mu “nedava”. Zkus se ho zeptat.
   No a jinak mu taky rekni, at chvili zkousi jist (pit) pred spanim magnesium, to by na krece mohlo taky pomoct.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s